Anadolu16.com

Trump’dı, Biden’dı derken…

28.11.2020
A+
A-

Aziz Türk milleti, değerli okurlar,

‘2 yıldır seçim olmuyor, gerginlik, adaylar vs. yok’ diyorduk ki.

Pat! ABD seçimleri çıktı. 2 haftadır Trump ile yatıp, Biden ile kalktık ülke olarak. Meğer seçim manyağı olmuşuz ülkecek de farkında değilmişiz. Son bir hafta neredeyse bizim ülkede seçim varmış heyecanı yaşattı medyamız bizlere. Hele o televizyonların sol, sağ, alt, üst köşelerinde elektronik seçim sayaçları yok mu? Heyecanımıza heyecan kattı.

Yok Trump şu eyalette önde, yok Biden bu eyalette öne geçti, yok delege sayıları falan derken bu da bitti.

‘Eee ne oldu, bize faydası ne’ diye bir soracak olursak, Gazeteci İsmail Saymaz’ın bir TV kanalında katıldığı programda söylediği sözler, ABD seçimlerinin ana fikrini verir bize diye düşünüyorum.

İsmail Saymaz, program sunucusunun kendisine yönelttiği ve yorum talep ettiği malum seçimler için (demokratların sembolü eşek/mavi, cumhuriyetçilerin sembolü fil/kırmızı renk), ‘’ Valla ben ekrana baktığımda, üstte filler ile eşekler tepişiyor, ben de aşağıda (sağ alt köşe) ülkemin parasının nasıl değer kaybettiğini izliyorum’’ cevabını vermişti.

Değerli okurlar, aslına bakarsanız ABD seçimlerinin bizim ve dünya için tek anlamı buydu işte.

Kişisel görüşüm sadece, ‘’bazı insani değerler’’ açısından Trump’ın kazanmasından yanaydı ama benim görüşüm ve tercihimin pek önemi ve etkisi yok tabii. Kazanan Demokratlar, yani EŞŞEKLER, yani maviler oldu; Trump gitti, Biden geldi. Bir Türk olarak başta ABD’ye olmak üzere ve tüm dünyaya hayırlı veya hayırsız olması da beni hiç ilgilendirmiyor aslına bakarsanız. Ben ait olduğum, bir ferdi bulunduğum her şeye rağmen gurur, onur ve şeref duyduğum ülkemin durumuna bakarım. Bizi ilgilendiren kısmı budur bu işin.

Yazımın başlığına bakarak ‘Biden idi, Trump idi!’ meselesine gelecek olursak;

Adamlar kurmuş oldukları dünya sistemi ve hegemonyaları ile yaptıkları ülke içindeki seçimlere tüm dünyayı ortak ettiler kardeşim!

Olay bu kadar basit.

Kartları her zaman olduğu gibi yeniden kardılar ve dağıtmaya başladılar; şeytanları bol olsun! ABD seçimleri ve sistemi üzerine uzuuun uzun yazar çizeriz teknik bilgi kapsamında daha sonra.

‘Trump gider Biden gelir, Cony gider Tom gelir’ ama bu adamların dünya ve insanlar üzerindeki emelleri ve hedefleri hiç değişmez. Yani başkanlar vitrine çıkarılan mankendir ,ABD’de sitem ve hedefler hep yürür bir şekilde.

Biz ne yapıyoruz; ülkemiz ve ulusal/milli çıkarımız adına ona bakalım.

Yok Trump gitti mahvolduk, yok Biden geldi şöyle olacak, şunları yapacak falan filan. Geçiniz efendim bu lakırdıları, boş kelamlar bunlar.

Dakika 1, gol 1!

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti. Bunun ABD seçimleri ile alakası var ya da yok, onu bilemem ama az buçuk uluslararası ve ulusal politika/siyaseti takip eden, okuyan bir kardeşiniz olarak yakında kısa vade ve orta vadede dünyada meydana gelebilecek birkaç öngörüm olabilir bu konu ile ilgili…

-Biden’dan daha çok yardımcısı Kamala Harris’e dikkat etmenizi ve takip etmenizi tavsiye ederim. Zira Condoleezza Rice etkisini dünya hala atlatamıyor ve onun projelerinin sıkıntısını yaşıyoruz tüm dünya olarak, hatırlatmış olayım.

-İran, rejim değişikliği! Kişisel öngörüm… Hem de kısa vadede.

-Mısır ve Sisi; çok konuşacağız, hem de çok Libya ve Akdeniz politikası konusunda! Bize düşen, Libya’yı mibyayı bilmem de Mavi Vatan politikamızdan değil 5 m, 1 mm geri adam atarsak, yazıklar olsun bize, ne pahasına olursa olsun, çelik gibi dikilmeliyiz ulusça.

-Rusya ve Çin uzun yıllardır planladıkları yeni projelerini devreye sokacaklardır. (para,  pul, ekonomi vs.)

Yaa işte böyle değerli okur… Zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Biz dönelim bakalım kendi işimize.

Ne diyor Mustafa Kemal Atatürk;

‘’Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.