Anadolu16.com

Kaderine terk edilmiş şehir: GEMLİK

12.11.2023
A+
A-

Yerel seçimlerin basit bir seçim olmadığını en yakından hisseden bir şehirde yaşıyoruz. Belediyelerin ekonomiyi düzeltme imkanı olmayabilir ama imardan kültüre, temizlikten şehir huzuruna kadar hayata dair hemen her şeye etki eden kurumlar olduğu bir gerçek.

***

Gelelim şimdi Marmara’mızın incisi, Gemlik’teki belediye hizmetlerine…

Seçimler yaklaştıkça panik halinde ve plansız bir şekilde yapılan yol çalışmaları aslında seçmene hakaret etmek değil midir? 4 yıldır bir çivi çakılmamış altyapı çalışmalarının seçim zamanına sıkıştırılması, zaten bozulan düzenin daha da bozulması sizce mantıklı bir planlamanın ürünü müdür?

***

Çöp konteynırlarının boşaltılıp etrafının leş gibi bırakılması, parkların bakımsız ve kaderine terk edilmiş hali, kaldırımların işgal edildiği, isteyenin istediği gibi tabela taktırdığı, asfalttan mahrum, kalitesiz parke yollara mahkum edilen, darmadağın sokaklar, hemen her sokakta göze çarpan bir çirkinlik, başarısız kentleşme, düzensizlik, çarpık tabelalar, kaldırım işgalleri, yeşile savaş açan bir yönetim anlayışı geleceğimizi çalıyor ve çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişme imkanını da yerle bir eden bir şehir yirmi birinci yüzyıla uygun mudur?

Gençlerin kültürel aktivite yapmalarına imkan tanıyacak mekanların olmadığı bir şehir. İş o noktaya geldi ki artık bu hizmetsizlik ve perişanlık seçmene hakaret noktasına geldi: Ben her halükarda seçilirim.

***

Seçim aynı zamanda hesap sormaktır. Kimse şehrin sakinlerinden, şehrin geleceğinden, çocuklarımızın temiz bir şehirde ve çevrede yaşama hakkından büyük değildir. Belediyenin A’dan Z’ye değişmesi, vatandaşla kurduğu ilişki tarzından yaptığı hizmetlerin niteliğine kadar her kademenin dönüşmesi zaruret haline gelmiştir.

Yeni nesil başka şehirlere seyahat ettiği zaman, her nereye giderse gitsin, Gemlik’te aslında belediye ve mahalli idare hizmetinin olmadığını, Gemlik’in kaderine terk edildiğini hissetmektedir. Şehrin bilmem nereden ne oranda verilen tavizler ile konser faaliyetlerine muhalif olan esnaflara taviz verip susturulmasına şehrimizin karnı toktur.

‘Gemlikliyim’ diyen herkes belediye seçimlerine sahip çıkmalı ve Gemlik’e yakışan, geçmişle gelecek arasında bağ kuran, buraya özgü mimari yaklaşımı benimseyen ve icraata geçiren, gençleri kucaklayan, kültürü, tabiatı önceleyen bir şekilde yönetilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.