Anadolu16.com

SENİ ANLAMAK!

10.11.2023
A+
A-

”Ben, gerektiği zaman, en büyük armağanım olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim.” (1937, Atatürk’ün T.T.B. IV. s. 590) 

*** 

1938  yılı, 10 Kasım sabahı! 

Saat 9’u 5 geçe Dolmabahçe Sarayı’nda gözlerini sonsuzluğa kapattı. Bugün hem Türk milleti, hem de dünya için unutulmaz bir gün. Aradan geçen koskoca seksen beş yıla rağmen. 

O’nu hiç tanımamış olsak da, her 10 Kasım sabahı, saat 9’u 5 geçe kalplerimizdeki boşluğunu hissediyor, minnetimizi dile getiriyoruz. 

Sene 1938, 10 Kasım…  

İstanbul Üniversitesi’nde saat 9’u 5 geçenin meşum haberi duyulmuş… Bir Alman profesör var, Hukuk Fakültesinde, o da duymuş, şaşırmış. Derse girsin mi, girmesin mi bir türlü karar veremiyor. O sırada aklına rektöre müracaat etmek gelir. Kalkar, yanına gider. Aralarında şu konuşma geçer:  

 – “Efendim, mütereddidim. Acaba ne yapsam?” 

– “Sizde böyle büyük bir adam ölünce ne yaparlarsa, onu yapın.”  

 İşte o zaman Alman profesör kollarını iki yana sarkıtarak:  

 – “Bizde bu kadar büyük bir adam ölmedi ki…” der. (Hilmi Yücebaş-ATATÜRK Hatıraları 1963 Kültür Kitabevi) 

Ata’mızı anlatmak kadar, anlamak da gerekmektedir. Biz Cumhuriyet çocukları olarak; yılmadan, yorulmadan, usanmadan aydınlattığın yolunda, izinde yürümeye devam edecek, bıraktığın emanete sahip çıkacağız. 

”Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” 

*** 

Ömrünü vatan uğruna harcayan, bu topraklarda doğmanın, yaşamanın gururunu bize yaşatan, bir ulusu medeniyete taşıyan Ata’mıza ne kadar teşekkür etsek az gelir. 

Yaşamına sığdırdığı zafer dolu savaşlar, ileri görüşlülüğü ve düşünceleriyle her an dilimizde, kalbimizde ve aklımızda… 

”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” 

*** 

100 yıllık Cumhuriyet’imizin mimarı, demokratik, çağdaş, özgür, laik, aydın ve ilerici Türkiye’nin savunucusu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, Türk milletinin önderi, ardında ağır kayıplarla kazanılmış bir Cumhuriyet ve gözü yaşlı bir ulus bırakan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü;  

Saygı, sevgi, minnet ve özlemle anıyoruz… 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
11 Ağustos 2023
3 Kasım 2022
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.