Anadolu16.com

Tansiyon yükselten anketler…

19.04.2021
A+
A-

Türk siyasetçisi her daim gündemde olmak için siyasi tansiyonu devamlı yüksek tutmakta mahir insanlardır.

“Fikri olmayanın zikri olmaz” derler, fikir mücadelesi yerine eylem mücadelesi günü kurtarma adına yapılan ilk iştir siyasetimizde.

Örneğin; ”128 Milyar Dolar Nerede?” sorusu şu an siyasetin en önemli gündemi, mesele paraların nereye gittiğinden çok halka ait olanın halktan habersiz harcanması değil mi?

Fakat 128 milyar dolar siyasette şimdilik tansiyonu oldukça yüksek tutmaya yeterli olmazken ilave olarak ardı ardına yaptırılan ve yapılan kamuoyu anketleri açıklanıyor veya basına sızdırılıyor.

Malum başkanlık sistemiyle yönetiliyoruz; her ne kadar tanımlaması tam yapılmamış olsa da en önemli yanı devlet başkanlığı seçimi, milletvekilliği seçimi şekilden ibaret.

İşte son bir yılda anket çalışması yapanların veya yaptıranların sorduğu soru:

2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?

Bu soru farklı şekillerde soruluyor olsa da sonuç değişmiyor ama her sonuçtan iktidar ve muhalefet kendine göre pay çıkarıyor.

Sorunun cevabına gelecek olursak; siyasi parti liderleri arasında mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan birinci sırada, onu geçen muhalefetten hiçbir siyasi lider yok, lakin iki belediye başkanı önünde çıkıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan anketlerde cumhurbaşkanlığı yarışında devlet başkanı Erdoğan üçüncü olurken, ikinci İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, birinci açık ara farkla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş çıktı.

Sonuçları dikkatle incelediğinizde muhalefet liderlerinin bu yarışta olmaması ve oy kaybetmesi hem şahsi, hem parti olarak görülüyor.

İktidar malum her zaman eleştirilerin merkezindedir. Bugün olduğu gibi, öylesine sert muhalefet yapılmasına rağmen iktidarın erimesi makul karşılanabilir ama muhalefetinde erimesi Türk siyasetine has bir durum sanırım.

Muhalefet liderleri içinde cumhurbaşkanlığı yarışında kendi partilileri tarafından aday gösterilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ilk beşte dahi çıkmaması, CHP liderinin adının anılmaması yeni kurulan siyasi parti liderlerinin var olma mücadelesinde olması geriye sadece iki ismi bırakıyor; Erdoğan ve Mansur Yavaş.

Mart 2021 anketlerinde Mansur Yavaş’a destek % 49’lara ulaşmış durumda ve en yakın rakibi partilisi Ekrem İmamoğlu, ikinci rakibi Recep Tayyip Erdoğan.

Olası bir erken seçim yapılması durumunda muhalefetin şu anki dağınıklığı anketlerde sorulmuş ve enteresan sonuçlar ortaya çıkmış.

En derli toplu parti olarak AK Parti ve kendi partisinde adaylığı tartışılmayacak siyasi Erdoğan çıkarken, anketlerde Erdoğan’ın önünde çıkan Mansur Yavaş’ın adaylığına kendi partisinde sıcak bakmayanların olduğu sonuçlara yansımış görünüyor.

Bu sonuçlar karşısında iktidar; ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması konusunda siyasi kulislerde hamle üzerine hamle yapıyor, tansiyonu yükseltmeye çalışıyorlar iddiaları Erdoğan karşısında Kılıçdaroğlu’nun şansının olmaması.

2023 genel seçimleri Türkiye açısından bir dönüm noktası olacaktır şüphesiz ya yeni bir döneme yeni yüzlerle merhaba diyecek veya yenilik için beklemeye devam edecek, ekonomik tansiyon ise yükselmeye devam edecek.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.