Anadolu16.com

Üç Tarz-ı Siyasetçi; Poz verenler, söz söyleyenler, tavır takınanlar

11.06.2023
A+
A-

Yusuf Akçura’nın ”Üç Tarz-ı Siyaset”i ve Ziya Gökalp’in ”Türkleşmek, İslâmlaşmak, Muasırlaşmak” adlı eseri hiç şüphesiz modern Türk düşüncesinin en önemli metinleri arasındadır. Söz konusu iki metnin taalluk ettiği kimlik meselesi, bugün hâlâ bütün şiddetiyle -hatta çekiciliğiyle-  kamuoyunu meşgûl etmeye devam etmektedir. Kaleme alındıkları tarihten günümüze kadar aşağı yukarı bir asırlık zamanın geçmiş olmasına rağmen, sık sık geriye dönerek bu iki esere yeniden bakma ihtiyacı duymak zorunda kalmamız, meselenin süreklilik istidadı göstermesinde saklı olmalıdır. ”Üç Tarz-ı Siyaset” ve ”Türkleşmek, İslâmlaşmak, Muâsırlaşmak” artık düşünce tarihimizin ilgi sahasına ait iki yaşlı eser gibi gözükse de yaşamaya ve güncelliklerini muhafaza etmeye devam etmektedir.

Bu hafta sizlere poz veren siyasetçileri tasvir edelim:

Sürekli fotoğraf veren siyasiler:

Etrafa, sağdan sola, üstten alta, önden arkaya doğru fotoğrafla donatan ve bin dört yüzüyle birlikte, hümana ve hümanaylan birlikte sağdan sola fotoğrafla donatan ve takipçilerine seyir halini gerçekleştiren, siyaseti modellikle karıştırmış olma ihtimalleri çok yüksek olan siyasiler. Meslekleri olmasına rağmen modeller sizin kadar fotoğraf çektirmiyor, lütfen, biraz yapacaklarınızdan ve projelerinizden bahsedin. Fotoğraf albümü daha kabarık olan seçimi kazanmıyor ya da seçmenler fotoğraf albümü kabarıklığına göre oy vermiyor. Yapacaklarınızı, neyi değiştireceğinizi bilmek istiyoruz. Göbekli siyasetçi mi olacaksınız, yoksa üreten ve söylediklerinin arkasında duran bir siyasetçi mi?

Üreten siyasiler de var.

Hiçbir fotoğraf karesinde görünmemeyi tercih edenler de var. Hem fazlasıyla saygıyı hak eden, hem de hayranlık uyandıran bu insanlar tam anlamıyla görev insanı, poz insanı değil. Bu vatansever insanların her partide çoğalması ve yurdumuz için en iyisini düşünüp hayata geçiren bu insanların göreve gelmesi için aziz millet olarak bilinçli seçmenler haline gelmemiz gerekiyor.

Hadi şu sıfat tamlamasını biraz genişletelim:

Poz veren göbekli siyasetçi:

Poz veren göbekli siyasetçiler, yani genel olarak poz vermekten üretmeye vakti kalmayan insanlar, üreten insanların yanında olunca üretmediklerinin fark edileceğini ve sonrasında tükeneceklerini bildiklerinden üreten insanların yanlarında durmamayı bilinçli olarak tercih ediyor gibi görünüyor. Üreten, insanların hayatını kolaylaştıran, kamu yararını düşünen projeler yapan insanların yanında poz verseler, en azından o insanları ve projelerini duyurarak dolaylı olarak bir işe yarayacak fotoğraf kareleri vermekten kaçınan ve poz veren göbekli siyasetçiler, umalım ki bir an önce toparlanıp elle tutulur, gözle görülür projeler üretip hayata geçirsinler.

Bu haftaki yazımı sonlandırırken üretken bir hafta geçirmemiz temennisi ile haftaya söz söyleyen ve tavır takınan siyasileri konuşalım inşALLAH…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.