Anadolu16.com

Trafikte yeni dönem; o araçlar trafikten men edilecek!

Trafikte yeni dönem; o araçlar trafikten men edilecek!
28.01.2024
A+
A-

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), araç sahipleri için şubat ayı itibarıyla başlayacak olan kötü haberi verdi.

Araç sahipleri, Şubat ayından itibaren zorunlu trafik sigortası primlerinde %10’luk bir artışla karşılaşacaklar. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak bu zam kararını duyurdu.

SEDDK, 2007 yılında yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, 2024 yılı başında belirlenen baz primleri, araç gruplarına ve kullanım türlerine göre %10 oranında yükselttiğini açıkladı. Bu zam kararı, SEDDK’nın yayınladığı genelge ile uygulanacak.

Zorunlu trafik sigortası, diğer sürücü ve üçüncü kişilerin maddi hasarlarını karşılamak için yapılan bir sigorta türüdür. Bu sigortayı yaptırmayan araç sahipleri, hem kendileri hem de başkaları için risk oluştururlar ve ağır cezalarla karşı karşıya kalırlar.

Bu nedenle, araç sahiplerinin sigorta işlemlerini zamanında yapmaları ve trafik kontrolünde sigorta belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, araçları trafikten çekilebilir ve tekrar trafiğe çıkmak için gerekli işlemleri yapmaları gerekir. Bu da hem zaman hem de para kaybına neden olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.