Anadolu16.com

Ehliyette Her Şey Sil Baştan! Artık Bu Şekilde Olacak

Ehliyette Her Şey Sil Baştan! Artık Bu Şekilde Olacak
08.07.2024
A+
A-

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, sürücü adaylarının eğitim standartlarını yükseltmek amacıyla yeni bir yönetmelik hazırlığında olduklarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaparak hazırlanan bu yönetmelik, ehliyet alacak adayların daha iyi eğitim almasını hedefliyor. Tekin, bu değişikliklerin trafik kazalarını azaltacağını ve sürücülerin daha iyi yetişeceğini belirtti.

Murat Tekin, sürücü adaylarının eğitim standartlarını yükseltmek amacıyla yeni bir yönetmelik hazırlığında olduklarını duyurdu. Bu yönetmelik, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanıyor. Tekin, “STK’ler olarak bakanlıkla istişare ettik, görüşlerimizi aldılar,” dedi.

DİREKSİYON SINAVINDA DEĞİŞİKLİKLER

Tekin, yeni yönetmelikle birlikte direksiyon sınavlarında önemli değişiklikler yapılacağını belirtti. Sınav süresi 40 dakikaya uzatılacak. Ayrıca, kursiyerlerin kimliklerini yenilemesi gerekecek. Bu, sınav güvenliğini artıracak. “Kimliğiyle doğrulama yapılarak sınava alınacak,” diye ekledi.

YENİ SINAV GÜZERGAHLARI

Direksiyon sınavı güzergahları genişletilecek. Alternatif güzergahlar eklenecek. Bu sayede sürücüler, gerçek trafik koşullarında sınav yapacak. Tekin, “Sürücünün akan trafiğe girebileceği sınav yapılması planlanıyor,” dedi.

PARALEL PARK VE U DÖNÜŞÜ

Paralel park aşamasında adaylara 2 deneme hakkı verilecek. İlk hakkı başarısız olan kursiyer, tekrar deneme yapabilecek. Ayrıca, “U dönüşü” manevrası sınavlara eklenecek.

EĞİTMENLERE HİZMET İÇİ EĞİTİM

Eğitim veren öğreticiler, her 10 yılda bir hizmet içi eğitim alacak. Bu eğitimler, yönetmelik değişikliği kapsamında zorunlu olacak. Tekin, “Usta öğreticiler ve sınav yapıcılar bu eğitimi alacaklar,” dedi.

ENGELLİLER İÇİN ÖZEL DÜZENLEMELER

Engelli kursiyerler, kendi araçlarıyla eğitim ve sınavlara katılabilecek. Bu araçları kiralayabilecekleri bir sistem oluşturulacak. Tekin, “Engelli bireylerin kendi araçlarıyla eğitim alabilmeleri için düzenleme yapılacak,” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.