DOLAR 16,6854
EURO 17,4615
ALTIN 966,658
BIST 2405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Anadolu16.com

Maliyet artışları sanayicileri de zorluyor

Maliyet artışları sanayicileri de zorluyor
12.02.2022
A+
A-

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarla bir
anket çalışması yaptı ve çıkan sonuçları sanayicilerin de katılımıyla değerlendirdi. Ağırlıklı olarak girdi maliyetlerindeki artıştan yakınan sanayiciler, bu farkı ürün fiyatlarına yansıtmaktan başka çarelerinin olmadığını ifade etti.

İZMİR (İGFA)- Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, ağırlıklı olarak gıda işleme tesislerinin yer aldığı Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmalarla bir anket çalışması yaptı. Toplam 52 fabrikanın üretim yaptığı ve 42 fabrikanın daha inşaat çalışmalarını sürdürdüğü Salihli OSB’de, birebir ziyaretlerle doldurulan anket formlarındaki bilgilerin derlendiği rapor, sanayicilerin ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla değerlendirildi.

Salihli OSB’nin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sektör değerlendirme toplantısında rapor sonuçlarını Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Üçbaş ve Salihli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir değerlendirdi. Toplantıya İş Kur Şube Müdürlüğü, Elektrik Mühendisleri, Kaymakamlık AB Proje Ofisi, Taşıyıcılar Kooperatifleri, Şoförler Odası, Borsa İstanbul Meslek Lisesi, Zafer Kalkınma Ajansı, Mesleki Eğitim Merkezi, İlçe Tarım Müdürlüğü, Vergi Dairesi, Halk Eğitim Merkezi yetkililerinin yanı sıra sanayiciler ve fabrikaların yetkilileri katıldı.

Toplam 14 sorudan oluşan anket sonuçları barkovizyona da yansıtılarak detaylı olarak ele alındı. Ankette yer alan, “Son aylarda kurlardaki değişiklikler ve girdi maliyetlerinin artışı sizi nasıl etkiledi?” sorusuna verilen cevaplardan bu konunun katılımcıların tamamına yakınının en önemli sorunu olduğu anlaşıldı. Girdi maliyetlerinin çok arttığını, tedarik ve teminin zorlaştığını belirten sanayiciler, “Ürünlerimize zam yapmak zorunda kaldık ve müşteri kaybıyla karşılaştık; Karar veremez, yarını göremez olduk; Şu anda Türkiye içi satışları zararda” şeklinde yanıtlar verdi.

Sektör incelemeleri kapsamında yapılan çalışmanın 8 yıldan beri her 3 ayda bir tekrarlandığını belirten Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel, bu anketlerde belirlenen sorunları bir üst kuruluş olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletildiğini ve ivedi çözümler bulunması konusunda iş dünyası ile yetkililer arasında köprü oluşturduklarını kaydetti.

Bütün kesimleri etkileyen en önemli konunun akaryakıt ve enerji fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar olduğunu vurgulayan Yüksel, “Benzin bir yılda yüzde 85, motorin yüzde 110 sanayi elektriği yüzde 126, doğalgaz yüzde 50 oranında arttı. Dünyada da enerji fiyatları artıyor ama bizde Dolar’ın da değer kazanması nedeniyle bu etkiyi iki kat fazla hissediyoruz. Tüm kesimlerin olduğu gibi bizim de beklentimiz bu fiyatların geriye çekilmesidir.” dedi.

Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Üçbaş da yaptığı konuşmada sanayicilere birebir ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve en kısa zamanda Salihli OSB’deki fabrikaları da ziyaret etmek istediğini belirtti. Üçbaş, Yuntdağı Yüksek Teknoloji Bölgesi’nin yakında kurulacağını belirterek, bu konuya ilgi duyan yatırımcıların kendileriyle temasa geçmesini istedi.

Sanayicilerin OSB yönetiminden beklentilerine cevaben bir konuşma yapan Salihli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir de yeni yönetim olarak iş başına geldikleri Ağustos ayından bu yana elektrik, internet ve altyapı konusunda mevcut sorunları çözmek için yaptıkları çalışmaları anlattı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.