DOLAR 16,7011
EURO 17,4706
ALTIN 966,836
BIST 2405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Anadolu16.com

İYİ Partili Av. Yüksel: Engellilerin sorunlarının farkındayız

İYİ Partili Av. Yüksel: Engellilerin sorunlarının farkındayız
13.03.2022
A+
A-

İYİ Partili Av. Ünzile Yüksel, engellilerin sorunlarını dinledi.

İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile Yüksel, Türkiye Körler Federasyonu‘nun Olağan Genel Kuruluna katılarak engellilerin sorunlarını dinledi, partisinin engellilik konusunda çözüm yöntemlerini ve parti politikalarını anlattı.

İYİ Parti olarak ilk günden beri, toplumun her kesimine karşı son derece duyarlı olduklarını aktaran Av. Ünzile Yüksel ”Özellikle engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ayrı bir önem verdik ve bundan sonrada vermeye devam edeceğiz. TÜİK verilerini temel aldığımızda, bugün ülkemizde 10 milyon dolayında engelli vatandaşımızın olduğunu biliyoruz.” dedi.

Av. Yüksel tüm vatandaşların, insana yakışır şekilde yaşaması, hak ve özgürlüklerden dilediğince yararlanması gerektiğine inanan ve bu düşünceyi temel ilke olarak benimsemiş bir parti olduklarını belirterek, “Her insan eşittir ama bazıları daha eşittir” anlayışını kesinlikle reddetmekteyiz. Engelli hakları konusunu, yaşam hakkı olarak görmekteyiz. Engelliler dâhil ülkemizde yaşayan herkesin, eşit ve erişilebilir ortamda yaşamayı hak ettiğine inanmaktayız. İYİ Parti olarak, engellilik konusunu, insan hakları meselesi olarak görmekteyiz. Engellilerin haklarını insan haklarının ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirdiğimizden, engellilerin toplumsal yaşamın her alanında ayrımcılığa uğramaksızın, diğer bireylerle eşit katılımını savunmaktayız.” diye konuştu.

Türkiye Körler Federasyonu‘nun Olağan Genel Kuruluna katılarak engellilerin sorunlarını dinleyen İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Av. Ünzile Yüksel, yaptığı konuşmada parti olarak iyi bir Türkiye için yola çıktıklarını ve bu yolda iyi yaşamlar inşa etmek için çalıştıklarını söyledi.

Av. Ünzile Yüksel şöyle konuştu:

”Engelli vatandaşlarımızın yüksek yaşam koşullarına kavuşması, herkes gibi tüm hak ve özgürlüklerden sonuna kadar faydalanması sanıldığı kadar zor değil. Öncelikleri doğru belirlediğimizde, kaynakları hakça paylaşıldığımızda, aklı ve vicdanı öne çıkaran politikalar ortaya koyduğumuzda, sorunların üstesinden rahatlıkla geleceğimizi biliyoruz.

Bireylere engelli veya engelsiz olarak bakıp, kişileri biz ya da ötekiler diye ayırmayı reddetmekteyiz. Engelliliği farklılık, bedensel ve nörolojik çeşitlilik olarak görmekteyiz. İYİ Parti olarak sadaka kültürünü reddetmekteyiz. İktidar olduğumuzda, engellilere yönelik olarak, eğitimden sağlığa, adaletten ulaşıma, istihdamdan sosyal yaşama kadar her alanda hak temelli politikalar üreteceğiz.  Mevcut önyargıları, klişeleşmiş değerleri, erişilmez eğitim sistemini, erişilmez sağlık sistemini, erişilmez bilgiyi, erişilmez binaları tamamen reddetmekteyiz. İYİ Parti olarak, “Evrensel Tasarım” bakış açısıyla ürünlerin, çevrenin, programların ve hizmetlerin özel bir ek tasarıma veya düzenlemeye gerek duyulmaksızın mümkün olduğunca herkes tarafından erişilebilecek ve kullanılabilecek şekilde tasarlanması gerektiğine inanmaktayız. Bugünkü mevcut durumda, genel bütçeden engelli vatandaşlarımıza takdir edilen miktar %1 civarındadır. Mesela bu oran İngiltere’de %6.4’dür. 2021yılında engellilere için ayrılan bütçeyi ele aldığımızda, bu bütçenin 2019 yılı bütçesine göre %35 daha az olduğu görmekteyiz. Maalesef engelli vatandaşlarımız, yüksek kur ve enflasyona kurban edilmiştir. Bununla beraber, sağlık kurulu raporlarındaki kriterler değiştirilerek, binlerce engelli vatandaşımız mağdur edilmiş, kimilerinin maaşlarını kesilmiş, kimilerinin ehliyetleri ellerinden alınmıştır.”

Engellilerin sorunlarının farkındayız

”İstihdam sorununu,

engelli maaşlarındaki yetersizliği,

engellilere yapılan yardımlardaki sorunları,

engelli öğretmen atamalarındaki sıkıntıları,

ortez, protez gibi destekleyici ürünlerin temin edilmesindeki sıkıntıları,

özel eğitimdeki sorunları,

erişilebilirlikle ilgili sorunları,

mesela görme engelli avukatların UYAP’a erişimi konusundaki sıkıntıları biliyoruz.

Burada daha sayamadığımız onlarca sorunun da farkındayız.

Burada hemen bir projemizden bahsetmek isterim.

İktidarımız döneminde kurulacak olan Başbakanlık Kişisel Bakım ve Referans Merkezi sayesinde uzman kişilerle birlikte engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik projeler geliştirilecek, çözümler üretilecektir. Farklı farklı bakanlıkların inisiyatifine terkedilerek sürüncemede bırakılan yüzlerce konu tek bir merkezde toplanarak hızlı ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması sağlanacaktır.

Söz ettiğim proje, geliştirmekte olduğumuz, planladığımız birçok projeden sadece bir tanesi.

Beklentilerin ve ümitlerin tükendiği bu dönemde, her vatandaşımızın olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın da umudu olmaya devam edeceğiz.

Kimsenin endişesi olmasın. İktidarımızda, umutların ve hayallerin yeniden yeşertildiği, siyasi kaygılardan uzak, insan onuruna yaraşır bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.