DOLAR 9,6213
EURO 11,1661
ALTIN 557,141
BIST 1492,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 18°C
Rüzgarlı
Anadolu16.com

Behçet Ongur; işsize iş, aşsıza aş veren bir iyiliksever

Behçet Ongur; işsize iş, aşsıza aş veren bir iyiliksever
03.04.2021
A+
A-
  • Boybeyi ÇELİK/ÖZEL HABER

Her insan doğar, yaşar ve ömrü nihayete erdiğinde de bu dünyadan göçüp gider. Ömür dediğimiz, bir yerde, iki nefes arası yolculuk değil midir? İki nefes arası yolculuğu, hakkıyla sonlandırabilenlere ne mutlu! Yüreklerindeki katıksız sevgiyle, yetimlerin, gariplerin, mazlumların, yoksulların dertleriyle dertlenebilenler, “insan” olabilmenin sırrına da erebilmişler demektir.

İşte bu sırra nail olabilmiş ender insanlardan biri de Behçet Ongur.

Peki, kimdir Behçet Ongur?

Behçet Ongur; yüreği her daim sevgiyle, merhametle çarpan, elindekini, avucundakini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmayı adeta bir görev bilen, insan olmanın sırrına nail olabilmiş, örnek bir kişilik.

Behçet Ongur, Muş’un Yaygın nahiyesine bağlı Yoncalı Özköy’de, yoksul bir ailenin ilk çocuğu olarak, 1 Ocak 1981 tarihinde dünyaya geldi. Ömrü mücadelelerle geçen Ongur, hayatın zorluklarından hiçbir zaman yılmadı. İçindeki girişimci ruhu her daim diri tutan Behçet Ongur, milli ve manevi değerlerden aldığı güçle, çevresindeki yardıma muhtaç insanların her zaman elinden tuttu. 2017 yılında Bursa Yıldırım’da Ongur Tekstil’i hizmete açan Ongur, hem istihdama, hem de ekonomiye katkı sağlıyor.

Yüreği insan sevgisiyle çarpan, yetimin, mazlumun yardımına koşan Behçet Ongur, bu insani vasıflarına, dört yıl önce, iş insanı kimliğini de ekledi. Ongur, kurduğu tekstil firmasında, dört yıldır, işsize iş, aşsıza aş veriyor. Ongur’la iş yaşamındaki mücadelelerini, hedeflerini konuştuk.

Firmanızın kuruluşu ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Ongur Tekstil Konfeksiyon Makine İnşaat Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti. 02.10.2017 tarihinde Bursa Yıldırım ilçesinde faaliyetine başlamıştır. Firmamızın ana faaliyeti Tekstil olup; kesim, dikim, ütü, paket gibi tekstilin tüm alanlarında hizmet vermektedir.

Fason mu çalışıyorsunuz, yoksa direkt kendi imalatınız mı var?

Firmamız özelde BURSA, genelde tüm Türkiye’deki ana üreticilere Fason olarak hizmet vermektedir. Hali hazırda imalatımız olmayıp, piyasanın gereksinimleri göz önünde bulundurularak tekstil ürünleri imalatı da yapmayı hedefliyoruz.

Pandemi dolayısıyla ülkemizde ve dünya genelinde birçok sektör dallarında daralma oldu. Sizde bu durum nedir?

Pandemi sebebi ile birçok sektörde daralma olurken, bu daralmadan en çok etkilenen sektör neredeyse tekstil sektörü olmuştur. Özellikle Tekstilin kalbi sayılabilecek Bursamızda birçok tekstil firması iflasın eşiğine gelip kapanış vermek zorunda kalmıştır. Bunun sonucu olarak birçok aile işsiz kalmıştır. Ongur tekstil olarak tabi ki bu süreçten bizde etkilendik. Fakat bu süreç içerisinde devletimizin sunmuş olduğu desteklerden faydalanıp, destek kapsamına girmeyen işçilerimiz için ise üretimi durdurmadık. Bu süreçte; gerek beraber çalıştığımız firmalar, gerekse işçilerimizi mağdur etmeyip bu süreci en az zarar ile atlatmayı başardık.

İleriye dönük hedef ve vizyonlarınızdan bahseder misiniz?

Firmamızın öncelikli hedefi üretim kapasitesini maksimum seviyede arttırmak olup,buna bağlı olarak olabildiğince kişi istihdam ederek ülkemizin Gayri Safi Milli Hasılası’ na  karınca kararınca olumlu yönde etki sağlamaktır. Firmamız insan merkezli olup maksimum seviyede insana, aileye dokunabilmeyi kendine ana gaye edinmiştir. Ayrıca amaçlarımız doğrultusunda tekstil sektöründe ana imalatçı olmayı, bu sektörde adından söz ettirip, parmakla gösterilen bir firma olmayı hedeflemekteyiz.

Sektör olarak, sorunlarınız nelerdir? Bunları çözüm önerilerinizle birlikte açıklar mısınız?

Sektör olarak ana sorunlarımız; Mesleki yeterliliğe sahip insan kaynağı, Mali yükümlülüklerin fazlalığı, Sektördeki daralma, Daralmaya bağlı olarak rekabet, Rekabete bağlı olarak da minimum seviyede kar marjı olarak özetlenebilir.

Mesleki Yeterliliğe Sahip İnsan Kaynağı sorunu Mesleki okullarda teorik eğitime ağırlık verilmesi ve vasıfsız kişilere devletin verdiği teşviğin kısa vadeli değilde uzun vadeli verilmesi yoluyla aşılabileceği kanaatindeyiz.

Mali Yükümlülüklerin Fazlalığı: Gerek vergi maliyetleri gerekse çalışan personellere ait SGK maliyetleri çok yüksek olduğundan firmalar bu yüksek maliyetleri karşılamakta zorluk yaşamaktadırlar. Kurumlar vergisinde %22 gibi, SGK da ise %37,5 a varan maliyetlerinin biraz daha aşağı çekilmesi hem vergi yükünü azaltacak hem de kayıtdışı istihdamı azaltacaktır.

Sektördeki Daralma: Bu daralmanın ana sebebi küresel ölçekte etkili olan insanların yaşam standardını ve şeklini değiştiren COVİD-19’dan kaynaklanmaktadır. Bu pandeminin bir an önce bitmesi ile birlikte insanların eski tüketim alışkanlıklarına dönmesiyle beraber sektörde rahatlama meydana gelecektir.

Rekabet Sorunu: Halihazırda pandemi süreci devam ettiğinden bu sektördeki arz minimum seviyededir. Haliyle minimum seviyede olan bu arzın karşılanabilmesi güçlü bir rekabet ortamı doğurmaktadır. Bu ortamda işinin hakkını verip maksimum kalite ve minimum kar marjlarını sunan firmalar bu süreçten en az seviyede etkilenecektir.

Minimum Kar Marjı: Sektördeki rekabet ortamından kaynaklı minimum kar marjlarıyla ayakta dura bilmenin yegane yolu keyfi ve fazla harcamaların minimize edilmesinden geçmektedir.

Dünya piyasasında Bursa’nın önemli bir yere sahip olduğu bir gerçek. Siz firma olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bursa’mız gerek Tekstil, gerekse otomotiv sektöründe dünyada adından söz ettirmektedir. Bu durum bizleri gururlandırmakta olup çalışma azmimizi maksimum seviyeye taşımaktadır. Bursa’mızın daha iyi yerlere gelebilmesi için tüm firmalar olarak maksimum kaliteyi sunup bu durumu devamlı kılma yolunda çalışmalıyız.

Devletin yapmış olduğu destek ve teşviklerden memnun musunuz?

Pandemi sürecinde gerek Kısa Çalışma Ödeneği olsun gerekse Pandemi Ücretsiz İzin desteği olsun sektöre can suyu olmuştur. Verilen bu destekler ile bir çok firma iflas etmenin eşiğinden dönmüştür. Dolayısı ile bu teşviklerden memnun olduğumuzu söyleyebiliriz.

Sektörde gerçekleştirdiğiniz yatırım ve projelerden bahseder misiniz?

Pandemi koşullarında yatırım yapmak her ne kadar zor ise de firma olarak kapasitemizi arttırıp olabildiğince kişiye istihdam sağlayıp bu süreci rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olmak ana hedefimizdir.

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün, dış pazardaki şansını nasıl görüyorsunuz?

Faaliyetimizin büyük bölümünü Bayan Fantezi Giyim oluşturmakta olup, İhracat merkezli çalışmaktayız. Dünya çapında üretim yapıp, ürün satışı yapan ZARA firmasının alt yüklenicileri olarak dış piyasadaki durumunu olumlu olarak görmekteyiz.

Behçet Ongur kimdir?

01.01.1981 yılında Muş’un Yaygın Nahiyesine bağlı Yoncalı Özköyü’nde çok fakir bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. Köyüm de tek odalı bir evimiz vardı. Yatak odamız, mutfağımız, banyomuz, salonumuz her şeyimiz o kerpiçten yapılan tek odalı evdi.

4 kardeş olduk. Aynı yatağı paylaştık 4 kardeşimle birlikte okula gidiyorduk 1 silgiyi dörde bölerdik zor şartlar altın da öğleden önce çobanlık yapar öğleden sonra okula giderdim.

12 yaşıma kadar köyümde çobanlık yaparak geçirdim. 1992 yılında gurbete İstanbul’a gittim. Bekar evinde kaldım. Bu sürede inşaatlarda ve tekstil de çalışmaya başladım. 1998 yılında köyüme giderek evlendim tekrar çalışmaya İstanbul’a döndüm. 2000 li yıllarda ailemi de yanıma aldım. Bu sürede biz 7 kardeş olduk en küçüğümüz kız olarak 5 erkek kardeşim oldu.

2000 yılında ben de artık bir kız babasıydım. 2011 yılına kadar İstanbul da hayat mücadeleme devam ettim. Bu sürede inşaat sektöründe, tekstilde ve otel sektöründe çalıştım.

2011 yılında Bursa’ya geldim ve Ongur Tekstili kurma yolunda ilk adımlarımı attım ve 2017 yılında Ongur Tekstil’i faaliyete geçirdim.

Şu anda 5 çocuğum vardır. 4’ü kız 1’i erkek. Bir kızımı evlendirdim ve torunum oldu.

Behçet Ongur olarak ilk başta insanları çok seviyorum. Ülkemi, halkımı, bayrağımı, devletimi seviyorum. Bugüne kadar ırkçılık hiç yapmadım. Hiçbir takım tutmadım hiçbir partiye üye olmadım. Tarafsız bir insanım. Bütün milletine, halkına en başta insanlara aşığım. Hz. Muhammedin bütün ümmetlerini severim. Dinime düşkün bir insanım, asla dil-din-ırk ayrımı yapmadım.

Girdiğim her hikayenin içinde başarılı oldum çünkü inancım çok güçlü.

Sahada oynamasam da iyi bir teknik direktör aynı zamanda iyi bir yönetici ve yönetmen olmuşumdur. Çünkü her konuda inancım sonsuzdur.

İnancım, azmim ve hedeflerim doğrultusunda bugünlere gelmiş bir insanım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.