Anadolu16.com

Bursa Çınar Anadolu Lisesi’nin büyük başarısı

Bursa Çınar Anadolu Lisesi’nin büyük başarısı
08.07.2021
A+
A-

Bursa Çınar Anadolu Lisesi’nin geliştirdiği TÜBİTAK 4004 – Doğanın Dilini Öğreniyorum Projesi, Türkiye’de TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada 100 proje arasına girdi.

Ortaöğretim kurumları arasında Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada  Bursa Çınar Anadolu Lisesi, “TÜBİTAK 4004 Bilim ve Doğa Okulları” alanında 100 proje arasına girerek Anadolu liseleri içerisinde Bursa’yı temsil etmeye hak kazandı.

Bursa Çınar Anadolu Lisesi’nin geliştirdiği TÜBİTAK 4004 – Doğanın Dilini Öğreniyorum Projesi, Bursa ili doğal yaşam ortamında katılımcıların doğayı tanıma ve koruma bilincinin gelişmesi, mevcut doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma programına uygun olarak kullanımda tutulması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiği bilincini aşılamayı hedef alan ekolojik temelli bir eğitim çalışma. Geliştirilen proje kapsamında, çevre ve doğanın gündelik yaşamımızdaki öneminin kavratılması, çevre ve doğanın korunmasının gerekliliği üzerine etkinliklerin yapılması planlanmaktadır. Doğa eğitimiyle projeye katılan lise öğrencilerinin farklı bilimsel etkinlikleri yaparak, yaşayarak aktif öğrenmeleri sonrasında çevre okuryazarlık düzeylerindeki değişimine etkisi ve doğa eğitimiyle ilgili kazanımlarının farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

Proje, Bursa Çınar Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni – Uzman Biyolog Emine Poyraz  tarafından hazırlanıp, yürütülecek. Bursa Uludağ Üniversitesi Büyükorhan Meslek Yüksek Okulu Ormancılık Bölümü Avcılık ve Yaban Hayatı Programı Öğretim Görevlisi Dr. Nurhan Sümer ortaklığında hazırlanan proje, Haziran 2021 tarihinde kabul edildi.

Çınar Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ahmet Maman proje ile ilgili yaptığı açıklamada, ”TÜBİTAK 4004 Bilim ve Doğa Okulları” projeleri içerisinde  Türkiye’de projesi kabul edilen tek Anadolu Lisesi olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Müdür Maman, projeyi yazan Biyoloji öğretmenimiz Emine Poyraz’a, Proje yazım aşamasında her türlü desteği vereceğini belirtip, projenin kabul edildiğinin belli olduğu günden itibaren de desteğini sürdüren Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ve Şube müdürlerine, desteğini esirgemeyen İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’e, projeye eğitimci olarak katılıp destek veren İl Milli Eğitim Şube Müdürü Uygar Umut’a ve diğer şube müdürlerine teşekkürlerini de iletti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.