DOLAR 16,7087
EURO 17,4768
ALTIN 968,416
BIST 2405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Anadolu16.com

Türkiye Afet ve Acil Durum Hazırlıkları

13.06.2021
A+
A-

Hazırlıklar yapılıyor ama yine de bu konuyu önemine binaen sürekli halkın ve kamuoyunun gündeminde tutmakta yarar var. 2021 Yılı Afet ve Acil Durum Eğitim Yılında pandemiye rağmen yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. İl ve İlçelerde Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri oluşturuluyor. 112 Acil Çağrı Merkezleri tek numarada toplanıyor. Uygulamalı tatbikatlar geniş bir katılımla devam ediyor. Bu çalışmalar güzel ama yine de sürekli teyakkuzda olmak gerekir.

***

Önleyici eğitim çalışmalarına ve tatbikatlara daha fazla ağırlık verilmektedir. Dünyada ve ülkemizde meydana gelen küresel ısınma, ekolojik sistemde değişimler ve mevsimsel iklim değişikliklerinden dolayı ülkemizde sel, heyelan, toprak kayması, yıldırım, hortum, çığ gibi olaylar ve yangın, kimyasal olaylar gibi yapay afetlerde artışlar yaşanmaktadır.

***

EM-DAT verilerine göre, tüm dünyada doğal afetler 1980 öncesine göre üç kat artış göstermektedir. Ülkemiz, tektonik kuşakta yer aldığından deprem kaçınılmaz afet olarak karşımıza çıkmaktadır. Afet ve acil durum riskinin fazla olması nedeniyle kısa, orta ve uzun vadeli afet planlaması yerel, bölgesel ve ulusal olarak yapılmalıdır.

***

Toplumsal afet bilincini artırmak için yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya ile yerel, bölgesel ve ulusal medyalarda eğitici programlar ve kamu spotu gibi iletişim, video, resim gibi bilgilendirici reklam ve tanıtım programları  yapılmalıdır.

***

Afet ve acil durum mevzuatında kamu, özel ve özerk kurumlar ile gönüllü teşekküllerin işbirliği artırılmalıdır. İlköğretimden itibaren eğitimler verilmelidir. Bütün kamu ve özel kuruluşlar afet planı hazırlamalıdır. Deprem ve ilkyardım çantası hazır edilmeli. Her ailede aile afet planı yapılmalıdır. Yangınlar, can ve mal kaybına sebep olmakta ve özellikle sanayi tesislerinde yaşanan olaylar ülke ekonomisini ciddi olarak olumsuz etkilemektedir.

***

İnşaat teknolojilerinde meydana gelen yenilikler ve akıllı şehircilik projelerinin uygulama ve entegrasyonu çok önemli, özellikle proje onay aşaması ve öncesinde zemin etütleri büyük önem arz etmektedir. Bölgesel olarak risk içeresin olaylar ve nedenleri belirlenmeli ve çözümler üretilmelidir. Dere yatakları kesinlikle yerleşime kapatılmalıdır. Bu konuda ilçe ve il ve büyükşehir belediyeleri, ilçe ve il özel idareleri ve kaymakamlık, üniversiteler ve valiliklere ve ilgili bakanlık ve merkezi kurumlara önemli görevler düşmektedir.

***

BM afet riskleri azaltılması için düzenlenen Sendai Konferansı 2015 – 2030 kararlarında ülkemizin de imzası var. Bu kararlarda devlet ve yerel yönetimlerin STK’ları bu konuda destekleyeceği kararı var. Bu konu da STK’lar daha fazla desteklenmelidir. Acil durum ve afetler ile ilgili kurumlar arasında işbirliği geliştirilmeli. Acil durum numarası tek numara uygulaması ülke genelinde uygulamaya geçirilmelidir.

***

AFAD, İtfaiye, UMKE, Hızır Acil, Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik, Arama Kurtarma Dernekleri, Gaz, Elektrik, Su ve Zehir Danışma gibi kurumlar ortak komuta santralden yönlendirilmesi çalışmaları devam ediyor. Tarih tekerrürden ibaret değildir. Hatalar tekerrürden ibarettir. Bölgesel riskler azaltılmalıdır. Özellikle her yağmurda Karadeniz bölgesinde bir il, ilçe ya da köyde sel veya heyelan yaşanmaktadır.

***

Ülke olarak afet ve acil durumları kronik sorun olmaktan çıkarmak için kalıcı çözümleri uygulamaya geçmek mecburiyetindeyiz. Afet Riski Azaltma Planı şu anda 6 ilde devam etmekte, 81 kentin İl Afet Riski Azaltma Planı’nın ise 2021 yılı sonu itibarıyla tamamlanması planlanmakta. 2021 yılı, Türkiye’de ‘Afet Eğitim Yılı’ olarak ilan edilerek hazırlıklara ağırlık verildi. Ülke genelinde 18 bin 642 adet acil durum toplanma alanı gözden geçirilecek.

***

Türkiye Afet Müdahale planı(TAMP) güncellenmektedir. Bu konuda yoğun çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca masabaşı ve saha tatbikatları yapılmalıdır. AFAD ve İtfaiye Gönüllü Projesi geliştirilmeli, mevzuatta yer verilmeli, yasal düzenleme yapılmalı. afetler yaşanmadan önce bütün hazırlıklar tamamlanmalıdır. Bizlerde katkı sunmaya ve üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.