DOLAR 17,9652
EURO 18,2792
ALTIN 1018,127
BIST 2980
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Anadolu16.com

İYİ Parti, politikalarını iktidar olmak için güncellemelidir

12.01.2021
A+
A-

Türkiye’de son 19 yılda Cumhuriyetle elde edilen kazanımlar AKP eliyle birer birer yok edilirken iktidara karşı parti olarak net tavır göstermeliyiz. İktidara giden yolda AKP ile aramıza kesin çizgiler koyarak özgün politikalar üretmek zorundayız. İttifaklar ucube başkanlık sisteminin bir sonucuyken tabanımızda sanki CHP ile Katolik nikahı varmış gibi bir algılamayla karşı karşıya kalıyoruz. Yine zaman zaman CHP içindeki marjinallerin çıkışı da tabanımızı olumsuz etkilemektedir.

İYİ Parti; CHP’nin gölgesindeymiş gibi bir algıdan mutlaka kurtulmalıdır. Zira Türk solunun gücü ortadadır. İktidara giden yol Türk sağının oylarını almakla mümkün olacaktır. Bunun için öncelikle İYİ Parti; politikalarına uymayan CHP’den de gelse bütün yanlışlara karşı kesin tavır konulmalıdır.

İYİ Parti; 83 milyon insanımızı kuşatan milliyetçi, muhafazakâr ve kalkınmacı bir partidir. Dolayısıyla her siyasi partiden ve tabandan oy alabilecek belki de tek partidir.

İYİ Parti; taban benzerliği olan sağ partilerle arasındaki politika farklılığını daha da belirginleştirerek bu partilerin tabanından oy almak için yeni söylemler geliştirmek zorundadır. Türkiye’de % 70 sağ seçmenin olduğu bir yapıyı düşünürsek politikalarımızı AKP ve MHP’nin politikalarına karşı geliştirmek zorundayız.

Sayın Bahçeli’nin arada bir ”eve dön” söylemlerini boşa çıkarmak ve AKP ile hiçbir şekilde partimizle politik duruşlarının benzer olamayacağını sık sık gündeme getirerek tabanda farklılığımızı daha da artırarak özgünleşmek zorundayız.

İYİ Parti milliyetçi bir partidir. Türk milletinin egemenliğini, üniter devlet ve vatanın bölünmez bütünlüğü ile katılımcı demokrasi dediğimiz güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusunu somut hale getirerek kitlelere sunmalıdır.

Sayın Genel Başkanımızın açıklamalarını Divanımızdan vekillerimize ve bütün taşra teşkilatlarımıza kadar bütün örgütlerimiz belirli aralıklarla tekrarlayarak toplumda gündem oluşturarak kanaate dönüştürmelidir.

Partili Cumhurbaşkanlığının Türkiye’de bütün kurumları nasıl siyasallaştırdığı vurgusu örneklerle anlatılarak iktidarın gerçek yüzü halka anlatılabilmelidir.

İktidarın sanal gündemlerine kapılmadan milletin gündemi olan ekonomi, hukuksuzluk ve liyakatsizliği sürekli dillendirmelidir.

İktidarın din ve ahlak istismarına karşı milletimizin hassasiyetlerine uygun bir dil ile halkın dinden nasıl soğutulduğu gerekiyorsa yapılacak anketlerle ifade edilmelidir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu iktidar döneminde deizm hareketleri zirve yapmış durumda. Bu durum bütün gerekçeleriyle kitlelere ulaştırılmalıdır.

İYİ Parti ülkede temel problem olan demokrasi özgürlükler ve liyakat konusunda kendi ev ödevini mutlaka gerçekleştirmek zorundadır. Zira insanlarımızı söze değil, uygulamaya bakar. Bu konuda istediğimiz noktaya maalesef gelemedik.

Toplumun hassas olduğu konular kendi bünyemizde bizim hassasiyetlerimiz olmaktan çıkarsa iktidara gelmek için toplumda nasıl karşılık bulabiliriz? Toplumsal ihtiyaçlar ile bizim parti için duruşumuz örtüştüğü oranda iktidara en yakın anımız olur.

Sözün özü; iktidara gelebilmek için hem ev ödevimizi en hızlı şekilde gerçekleştirmeliyiz, hem de mevcut iktidardan farklılığımızı kalın çizgilerle belirtmeliyiz. CHP ile olan ittifakın sadece bir seçim ittifakı olduğunu CHP’nin yanlışlarının partimizle bir ilgisinin olmadığını duruşumuzla dile getirmeliyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.