DOLAR 17,9652
EURO 18,2792
ALTIN 1018,127
BIST 2980
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Anadolu16.com

Faizsiz Ekonomi Modeli

24.03.2021
A+
A-

Döviz, faiz ve borsa eksenli gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri sürekli açık vererek kırılgan hale geliyor. Bu nedenle Faizsiz Ekonomi Modeli yeniden gündeme geldi. Pandemi ile birlikte ağırlaşan ekonomik tablo Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri ciddi olarak etkilemekte, hanehalkı alım gücünü de önemli ölçüde düşürmektedir.

***

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler küresel döviz, faiz, ilaç, gıda, silah, teknoloji ve enerji lobisine bağımlı hale getiriliyor. Yapılan bütün mal ve hizmetler faizi ödemeye bile yetmemektedir. Bu nedenle yeni ve Faizsiz Ekonomi Modeli acil ve önemli bir ihtiyaç olarak yeniden gündeme gelmiştir. Bu konuda daha önce uygulanmış ve uygulanmakta olan çok sayıda yöntem ve sistem uygulanabilir. Faizsiz Ekonomi Modeli, adil ve insani bir ekonomi modeli olarak uygulanmalıdır.

***

Faizsiz Ekonomi Modeli konusunda çeşitli yaklaşımlar var. Mikro ve makro olarak iki madde olarak ele alınabilir:

  1. Reel sektör, mal ve hizmet piyasaları.
  2. Finans Sektörü, para menkul kıymet piyasası gibi iki boyutlu süreç aynı anda işletilmesi gerekiyor.

Reel sektör ve serbest piyasa; barter ve trampa gibi mal ve hizmet üretimi, gıda ve tarım ürünlerinin dağıtımı, değişimi gibi takas yöntemini kullanabilir ve “Medine Ortak Pazarı” gibi bir ortak pazar oluşturulabilir.

***

Koronavirüs sonrasında ağırlaşan ekonomik tablo ile ülkeler IMF gibi yapılara mahkûm edilmektedir. Bu nedenle ülkeler birlik olup, “Faizsiz Ekonomi Modeli”ni geliştirmelidir. Bizim bu konuda köklü bir geçmiş tecrübemiz var. “Ahi teşkilatları” gibi günümüzde üretime yönelik kooperatif, esnaf ve sanatkar ve meslek odaları gibi kurumlarla sağlanabilir. Finans sektörü ve menkul kıymet piyasaları ise; faizsiz swap ve diğer uluslararası hizmetleri işlem ücreti, aracılık ve danışmanlık hizmetleri ile faiz kullanmadan bu işlemleri gerçekleştirebilir.

***

Mevcut küresel sistem tüketime dayalı döviz ve faiz ile çalışmakta, üretim ve ticaret faize endekslenmiştir. Bu sistem aşılabilir. Medine Ortak Pazarı ve Ahi Ekonomi Modeli gibi bir örnek üzerinden hem mal ve hizmet ticareti, hem de faizsiz finans hizmetleri sunulabilir. Dünyada gündeme geldiği gibi ülkemizde de gündeme gelmiştir. Çok sayıda önemli isim bu alanda çalışmıştır. Faizsiz ekonomi ve faizsiz bankacılıkta merhum başbakan Necmettin Erbakan Hoca, 1970’lerde bir çalışma yaptı ve engellendi. 54. Hükümet’te 11 ayda “Havuz Sistemi” ile denk bütçe yapmayı başardı. “Adil Düzen ve Havuz Sistemi” geliştirilebilir.

***

Mevcut bankalar başta olmak üzere; İslam Kalkınma Bankası, merkez bankaları, darphane ve iller bankaları, kamu, özerk ve özel bankalar, katılım bankaları, borsalar bu sistemde faiz uygulamadan kâr elde ederek insani ve ahlaki bir sistemi devam ettirebilirler. Alternatif olarak, faiz yerine kâr payı veya farklı bir uygulamada olabilir. Borç senedi olarak da düşük oranda sukuk kullanılabilir. Bazı teknik detaylar var, üzerinde çalışılması lazım. Bunlar aşılabilecek sorunlardır.

***

Üretime dayalı, değerleme ve değişim aracı olarak dünya çapında geçerli bir merkezi para birimi olabileceği gibi yerel para birimleri de kullanılabilinir. Banknot gibi kağıt para olabileceği gibi altın, gümüş, bronz, bakır, demir gibi madeni paralarda kullanabilir. Bu konunun, gerçekleşmesi için komplike bir yapı gerekiyor. Banka, para, borsa, oda dışında, barter, trampa ve swap gibi takas yöntemleri, dijital para ve dijital sistemler ve diğer seçenekler de kullanılabilir.

***

IMF, Duyûn-i Umumiye, moratoryum ve konsolidasyona gitmemek için “Faizsiz Ekonomi Modeli”ne geçilmelidir. Uluslararası boyutu D-8, İİT, Türk Birliği, Arap Birliği, ASEAN, İSEDAK gibi, ayrıca devlet ve hükümet, kamu ve özel sektör, iş insanları, sanayiciler organize sanayi bölgeleri ve kooperatifler, odalar, borsalar, girişimciler, yerel yönetimler, üniversiteler, medya ve sivil toplum kuruluşları boyutları ile bütün bir sistem olmalıdır.

Yeni bir başlangıç yapmanın tam zamanı. Güçlü bir Türkiye için biz hazırız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.