DOLAR 16,1292
EURO 17,3001
ALTIN 963,264
BIST 2375
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 30°C
Parçalı Bulutlu
Anadolu16.com

Eğriye eğri, doğruya doğru!

24.06.2021
A+
A-

Çoban Ateşi Hareketi olarak başlayan, eski Bakanlardan Rifat Serdaroğlu’nun liderliğinde Doğru Parti ismiyle, “Eğriye eğri, doğruya doğru” sloganıyla siyasete yeni bir parti daha katılmış oldu.

Doğru Parti Bursa İl Başkanlığının geçmişte ‘merkez sağ’da siyaset yapmış isimleri misafir ettiği gecede basın mensupları olarak bizler de katılım sağladık.

Bursa Doğru Parti İl Başkanı Ahmet Tolga Kornoşor açılış konuşmasında, “Doğru Parti’nin kuruluş ilkesi ve amaçları ise Anayasa’nın ilk 6. Maddesi ile ihtilafı olmayan; çalışkan, dürüst, Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş insanları bir araya getirmeyi hedefliyor. Herkese insan gözüyle bakıp, etnik kimlik, din, mezhep ayırt etmeden Türk halkını kucaklamayı hedef etmektedir. Çalışmalarımız sıradan bir siyasi parti gibi değil; teknik, stratejik, sıra dışı bir siyaset olarak devam edecektir. Siyasetin kısır çekişmelerinden, kısır laf atışmalarından kendimizi ayrı tutmayı hedefliyoruz” dedi.

İl Başkanı Tolga Kornoşor, Bursa’da teşkilatlanma çalışmalarına hız verdiklerini, 2021 yılı Eylül ayında il kongresini yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, geceye video konferansla bağlanarak alternatif bir muhalefet yaptıklarını söyledi.

Peki, kimdir Rifat Serdaroğlu?

Rifat Serdaroğlu, aileden siyasetçilerden… Babası Kemal Serdaroğlu, 1955-1957 yılları arasında Bergama Belediye Başkanlığı sonrasında Demokrat Parti İzmir Milletvekilliği yapmıştır. Sonrasında bayrağı oğlu Rifat Serdaroğlu almış; önce 1977-12.09.1980 yılları arasında İzmir-Bergama Belediye Başkanlığı, 19., 20. ve 21. Dönem İzmir Milletvekilliği ile Sağlık ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlıkları görevinde bulunmuştur.

Serdaroğlu, aktif siyasete ara verdikten sonra muhalif duruşunu yazıya dökerek anlatmaya çalıştı ama siyasetin muhalif kanadının başarısızlığı tekrardan aktif siyasetin içine çekmiş.

Serdaroğlu liderliğinde önce, “Bizler Demokratız ve Cumhuriyetçiyiz, biat etmeyiz, tartışır ve vatanımız için doğrusu ne ise onu yaparız. Bizler, kurucu önderimiz Atatürk’e sevgi ve saygı ile gönülden bağlıyız. Bizler siyaseti geçim kapısı değil, halkımıza hizmet aracı olarak görenleriz” söylemiyle Çoban Ateşi Platformu sonrasında ise Doğru Parti kuruldu.

Rifat Serdaroğlu, Türk siyasetinin şahinlerinden… Bu sefer muhalif cenahta yer alırken AK Parti iktidarını en sert eleştiren genel başkanlardan biri olarak gündemde yerini almış durumda.

Doğru Parti Bursa İl Başkanlığının düzenlediği gecede genel başkan Rifat Serdaroğlu’na soru sorma imkanımız da oldu.

Serdaroğlu’na, “Olası bir erken seçimde veya olağan seçimde hangi ittifaktan yana olacaksınız?” İkinci olarak; “Merkez sağ’da parti boşluğunu dolduracak projeleriniz var mı?” sorularını yönelttim. Serdaroğlu seçimler konusunda, “Doğru Parti eğer bir ittifakla işbirliği yapacaksa Millet İttifakı’yla yapar. Cumhur İttifakı’yla birlikte olmamız kendimizi inkar etmektir, buna kimse razı olmaz. Önümüzdeki günlerde Millet İttifakı’nı oluşturan parti genel başkanlarıyla bir araya geleceğiz. İlk olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceğim” dedi.

Serdaroğlu, İYİ Parti’nin merkez sağ konusunda başarısız olduğunu, MHP’nin çizgisinden ayrılamadığını ve boşluğu dolduramadığını söylerken; Demokrat Parti’nin de beklentiye cevap veremediğini, bir milletvekili ile suspus olduğunu vurguladı.

Doğru Parti henüz çok yeni, teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamış değil. Olası bir erkem seçim olması durumunda seçimlere katılamayacak. Örneğin Bursa’da ilçelerde tam olarak yönetimler belirlenmedi ve kongre süreci başlamadı. İl başkanı 2021 Eylül gibi il kongresini yapmayı hedeflediklerini söylemiş olsa da işleri oldukça zor görünüyor.

Türk siyasetinde son dönemde çok sayıda yeni parti kuruldu, özellikle Babacan’ın DEVA’sı, Davutoğlu’nun Gelecek Partisi heyecan yaratsalar da sonrasında ilginin azaldığı görüldü.

Serdaroğlu, Doğru Parti’yi yeni yüzlerle gündeme taşır mı bilemeyiz. Sadece youtube kanallarından siyasetin içinde olmak şimdilik zorunluluk gibi gözükse de sahaya indiklerinde Doğru Parti’nin karşılığının olup olmadığı görülecektir.

Doğru Parti’nin söylemlerine yönelik şimdilik eleştiriler yok gibi duruyor, eğriye eğri doğruya doğru…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

  1. Ahmet Kesim dedi ki:

    Doğru partiyi canı gönülden destekliyorum.ancak bu tamamen genel başkanın tv konuşmaları ve demeçleriyle başarıya gitmesi zor.il başkanlarının da en az genel başkan kadar çaba sarfetmeleri ve halkın içine girmeleri gerekir diye düşünüyorum.ben bursa karacabeudeyim ve doğru pattinin burada bir çalışmasına tanık değilim.türkiyedeki problem merkez sağın dağılmasıdır ve toplayacak tek parti doğru partidir bunun çabası verilmesi gerekir ama g3nel başkan yalnız diye düşünüyorum